Keskus Fotoalbum Nagi Album.ee Toru

Logi sisse

Unustasin parooli   Sisene ID kaardiga
  Login with facebook
Priit Virula: Viru Jaakobi kirik

Viru Jaakobi kirik

Algkirik on suurelt osalt säilinud praeguse kiriku idapoolses osas; koosnes kolmelöövilisest kodakirikulisest pikihoonest, väiksemast nelinurksest koorist ja neljatahulisest tornist, mis ülaosas oli kaheksatahuline. Ukseavad lääne- ja lõunaseinas on algse kujunduse kaotanud; säilinud pole ka akende ehisraamistikke. Tõusva kiirujoonega ristvõlvil on kooris erandlikult kaheksa roiet (vrd. Tallinna toomkiriku koor), mille hilisgooti profiil koosneb kahest pirnvöödist; nurkades toetuvad roided pikaks venitatud püramiidjatele konsoolidele.
Pikihoones on servjoonvõlvid; nende arkaadi- ja vööndkaartel on koori võlviroietega sarnane profiil; konsoolid on trapetsikujulised ja liigenduselt kaheosalised. Kirjeldatud vormid kuuluvad Tallinna Ja Harju hilisgootikasse. Tallinna-pärane on ka piilarite kaheksatahuline kuju ja geomeetriliselt lihtne talum. Koori idaseinas on erandlik sakramendiniśś, mis läbi seinamüüri ulatudes võimaldas hostia eksponeerimist ka väljasolijaile.
Kaitse all veel õlimaal "Mehe rinnaportree" (17. sajand), neli figuuri (puunikerdus, 16. ja 17. sajand).
Viru-Jaagupi kirik (pühitsetud apostel Jaakobusele) sai Liivi ordult korduvalt maa-annetusi (1453, 1473, 1482, 1504) ja oli orduvõimu lagunemiseni Rakvere Maarja kiriku (asus ilmselt linnuses) abikirik. Ehitatud tõenäoliselt 15. sajandi teisel veerandil Rakvere ordufoogti toetusel. Võimalik, et juhtivaks meistriks oli Andreas Kulpesu Tallinnast, keda Rakvere foogt 1427. a. kutsus uue kiriku ehitamisele, kohta mainimata. Kirik rüüstati Liivi sõjas; taastati 1667. a., mil oletatavasti ehitati ka käärkamber. Rüüstati uuesti Põhjasõjas (1703), mil põles osa kiriku interjöörist. Aastatel 1877-78 kirik rekonstrueeriti: algne torn lammutati, pikihoonele lisati kaks uut traveed ja uus läänetorn (48 m); interjööris säilis vana ehituslaad, eksterjöör kujundati neogootiliseks.

13. september 2018
Pole hinnatud Hindamiseks pead sisse logima.
Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud.
Kuupäevad:
pildistatud 01. jaanuar 1970  
üles riputatud 13. september 2018
Statistika:
vaatamisi 11  
Õigused:
avalik  
Kõik õigused autorile
Lisavõimalused:
Saada fotode esilehele: Saada sõnum:
nagi esileht 25313469
numbrile 13011 Uhe sonumi hind 0.6EUR

(213 / 1211)

Kasutaja fotod

Foto on albumites »